Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/romo86/domains/sep.nysa.pl/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464 rok 2019

rok 2019

B Ł Y S K A W I C A kronika

KOŁA SEP nr 28 ZIEMI NYSKIEJ

100 lat istnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich

Bądź dumny żeś członkiem najstarszego Koła SEP na Opolszczyźnie

 

Koło SEP nr 28 Ziemi Nyskiej jak źródełko zdrojowe – tryska nieprzerwanie aktywnością inspirowaną przez Prezes Koła kol. Dorotę Stecko i towarzyszący jej Zarząd Koła. Większość z przedsięwzięć realizowanych w Kole wpisała się na trwale do kalendarza Koła stając się w pewnym sensie tradycją Koła SEP nr28 Ziemi Nyskiej.

15 luty 2019

Prezentacja firmy SONEL

w siedzibie ”Tauron Dystrybucja” w Nysie (sala konferencyjna)`

W programie:

- Techniki pomiarów przy wykorzystaniu przyrządów Sonel`a;

- Prezentacja lokalizatora kabli i przewodów (LZK – 1500);

- Szkolenie z obsługi LZK-1500;

- „Nowości” z zakresu ochrony przeciwporażeniowej.

Sonel S.A. – polskie przedsiębiorstwo, producent wysokiej jakości przyrządów pomiarowych dla elektroenergetyki i telekomunikacji wykorzystywanych miedzy innymi do pomiarów w instalacjach elektrycznych, pomiarów w energetyce stąd i duże zainteresowanie tym zagadnieniem wśród członków Koła SEP nr 28 Ziemi Nyskiej. Prezentacje prowadził koordynator firmy na region południowy Pan Maciej Kujawa – doradca techniczny, przy współudziale Pana Zbigniewa Tułpatowicza – inżyniera sprzedaży.

Podczas prezentacji omówiono technikę pomiarów przy wykorzystaniu przyrządów producji „Sonel`a”. Szczegółowo przedstawiono lokalizator kabli i przewodów LKZ-1500. LZK to profesjonalny zestaw do lokalizacji, a składający się z nadajnika i odbiornika. Umożliwia precyzyjne odnajdowanie i śledzenie trasy ułożenia przewodów i kabli energetycznych, telekomunikacyjnych, teleinformatycznych, podziemnych elementów instalacji odgromowej, oraz rurociągów wodnych, kanalizacyjnych. Zaprezentowano jego obsługę. Przeprowadzono profesjonalne szkolenie z jego obsługi oraz metodykę analizy przeprowadzonych pomiarów. Omówiono nowe przepisy z zakresu ochrony przeciwporażeniowej.

Prezentacja i szkolenie spotkało się z szerokim oddźwiękiem nie tyko ze strony członków Koła SEP, ale również i pracowników „Tauronu”.

 

2 – 3 marzec 2019

Wycieczka i zabawa karnawałowa – Kotlina Kłodzka

W programie:

- Zimowy rajd turystyczny w Adršpašské Skały;

- Zabawa Karnawałowa – powrót do lat 80.tych;

- Kudowa Zdrój - krótkie zapoznanie z miejscowością;

- Kudowa – Czermna - Szlak Ginących zawodów;

- „Akacja” pensjonat – Zabawa Karnawałowa i Nocleg

Początek Rajdu Górskiego był trochę nietypowy. Rozpoczął się już w czeskim Broumov niezbyt dużym miasteczku (tuż za przejściem granicznym Tłumaczów). Na Rynku Pokoju barokowy Słup Maryjny, renesansowy Ratusz, zabytkowe kamienice. Dominatem miasta jest barokowy zespół klasztorny (klasztor bernardyński z bogatą biblioteką, klasztorny wirydarz, świątynia pw. św. Wojciecha z refektarzem, budynkiem dawnego Gimnazjum klasztornego i interesującym ogrodem). Tu również browar (jeden z najstarszych w tej części Europy), gdzie warzy się sławny „Opat” ( możliwość zwiedzania browaru i degustacji). Szkoda, że tak mało czasu na zwiedzanie – jesteśmy tu krótko. Warto tu przyjechać i pobyć dłużej.

Kamienne miasto – Skalni Mésto Adršpach to cel dzisiejszego pobytu u naszych południowych sąsiadów – Czechów.

Pora zimy to czas, gdzie wygląd przyrody szczególnie w górach w większości nie odpowiada naszym letnim wyobrażeniom. Dziś realizujemy zimowy Rajd Górski w Adršpašské Skaly. Byliśmy tu już w le- cie.   (zagadka kiedy? – odpowiedź tradycyjnie pod koniec roku).

Teraz odwiedzamy w zimie. Podziwiamy co nie co inny koloryt jeziorka dawnej piaskowni w śnieżnej szacie, mały wodospad, stoicko wyglądające jak zawsze znane skałki ( Dzban, Głowa cukru, Ząb Karkonosza, Starostę i Starościnę, Kochanków, …). Patrzymy w górę i w dół, bo ślisko i można łatwo „złapać zająca” – to dodatkowa atrakcja.

Pensjonat „Akacja” to miejsce zabawy karnawałowej członków i sympatyków Koła SEP nr 28 Ziemi Nyskiej. Tym razem „Wehikuł czasu” uczestników balu przenosi w lata 80.- te minionego stulecia. Podkreślają to też stroje bawiących się jak i DJ prezentujący utwory muzyczne lat osiemdziesiątych i nie tylko. Zabawa była przednia. Humory dopisały, a czas wieczoru tanecznego nie miał dokładnie określonych ram.

Budzący się poranek przynosi nowy dzień jak i nowe atrakcje. Krótki spacerując po Kudowie, a potem udajemy się do gospodarstwa agroturystycznego państwa Garczyńskich w Kudowie- Czermnej. Tu pokaz garncarstwa, tradycyjnego wyrobu masła, zwiedzenie chatki ręcznych robótek, kuźni (kowalstwo), wiatraka. Na „miłośników” zwierząt czekało mini – zoo z „zawartością”.

Dla starszych uczestników wycieczki SEP- owskiej to okazja przypomnieć sobie jak to jeszcze nie dawno bywało, dla młodszych jak kiedyś ludzie żyli. To tzw. „Szlak Ginących Zawodów”.

Już spragnieni i głodni mieli okazję w „gospodarskim sklepie” zakupić wiejski chlebek (może nie z osobistego), ale gospodarskiego wypieku.

Jak każda wycieczka organizowana Przez Zarząd Koła SEP nr 28 Ziemi Nyskiej niesie ze sobą elementy techniki i krajoznawstwa. Dziś była okazja zapoznać się z zawodami których już niedługo nie będzie. Poznać stare techniki produkcji. Tak w codziennej praktyce realizowana jest maksyma Koła

„Coś dla techniki, coś dla ducha i ciała”

 

5 marzec 2019

Turniej bowlingowy

oraz spotkanie integracyjne „Przy Śledziku”

- Turniej i spotkanie;

- ARSENAŁ Centrum Rozrywki.

Bowling wymyślili Amerykanie, do których kręgle trafiły jeszcze w XIX w. wieku wraz z niemieckimi emigrantami. Zmiana i uatrakcyjnienie zasad gry upowszechniły ją na świecie. Prawdziwy rozwój kręglarstwa nastąpił jednak dopiero w XX wieku, kiedy to obok odmiany klasycznej, w której rzuca się w dziewięć kręgli kulą bez otworów trzymaną w całej dłoni, powstał bowling czyli dziesięciokręglowa odmiana z kulą posiadającą otwory na palce.

Tak i my graliśmy, to „nasz” turniej

Przy stoliku, przy śledziku, patrząc na kręgielne bile - emocji co niemiara, bo celnie kule rzuca wiara….

Każdy ma szanse wybrać kulę i rzucając nią przewrócić więcej kręgli niż przeciwnik. Wszystko w atmosferze zdrowej rywalizacji, dobrej zabawy i integracji.

Oto wyniki turnieju i zdobywcy:

„Pucharu Prezesa Koła SEP nr 28 Ziemi Nyskiej”:

W kategorii Pań puchar wywalczyła kol. - Klimas Małgorzata

W kategorii Panów puchar zdobył kol. – Sobociński Maciej

 

Gdy emocje już opadły czas dokończyć tradycyjnego śledzika.

Jest co komentować, o czym opowiadać, co wspominać, dzieląc się wrażeniami nie tylko z dzisiejszego turnieju ale, też z odbytych niedawno wycieczek i spotkań. Okazja podzielić się nowinkami technicznymi oraz nowo zdobytą wiedzą.

  

 

20 marzec 2019

Konferencja techniczna

w siedzibie ”Tauron Dystrybucja” w Nysie (sala konferencyjna)

„INTELIGENTNY DOM – wizja LEGRAND with NENATMO”

oraz wspomaganie projektowania XL – Pro.

Omawiane zagadnienia:

- Najnowsze trendy w zakresie oświetlenia;

- Możliwości zarządzania aktywnym zużyciem energii w budynku;

- Wykorzystanie „nakładki” Kreatora w projektowaniu instalacji;

W konferencji uczestniczą członkowie Kół SEP nr 28, 31, 10. Konferencję poprowadził doradca techniczny firmy Legrand Polska – mgr inż. Zbigniew Ciesielski.

Legrand Polska sp. z o.o. (od 1996 r.) jest częścią międzynarodowego koncernu, Grupy Legrand eksperta w zakresie produktów i systemów instalacji elektrycznych oraz sieci informatycznych w budownictwie mieszkaniowym. Legrand to firma której produkty na rynku polskim są najbardziej rozpowszechnione i rozpoznawalne. Uczestniczący w konferencji członkowie kół SEP z rejonu Ziemi Nyskiej mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami w zakresie sterowania oświetleniem, urządzeniami biurowymi, pomiarem zużycia energii oraz kontroli i zabezpieczaniem instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Nowoczesne zarządzanie umożliwia efektywne (mniejsze) zużycie energii elektrycznej, a to mniejsze koszty eksploatacji domu (budynku, firmy), a dla wtajemniczonych w arkana sterowania to i wygoda.

W toku konferencji przedstawiono inspirujące możliwości wykorzystania „nakładki” KREATORA umożliwiającego tworzenie wizualizacji i funkcjonalnych zestawów gniazd i wyłączników. To frapujące rozwiązania dla projektantów oraz instalatorów osprzętu elektroinstalacyjnego.

Była też wizja przyszłości-zarządzanie zasilaniem budynku w energię elektryczną przy uwzględnieniu korzystania z OZE i oferty do zasilania samochodów.

Ta konferencja to kontynuacja nowinek o możliwościach sterowania światłem. Zeszłoroczna (23.11.2018) wycieczka i szkolenie wyjazdowe w Centrum Zastosowań Światła Philips Lighting Poland w Pile z zakresu technologii LED w oświetleniu. To spotkanie firmowane przez Legranda oraz te w Pile wspaniale się komponują rozszerzając spojrzenie na to co dziś można zrobić ze światłem wykorzystując techniki IT.

Masz aplikacje np. na smart fonie i… wszystko jasne! i… takie proste.

 

19 maj 2019

SEP - owski Rajd Rowerowy

”Szlakiem elektrowni wodnych na Ziemi Nyskiej”

Celem rajdu jest:

- Zapoznanie się z Elektrownią wodną w Nowym Świętowie;

- Piknik – majówka przy altanie leśnej leśniczówki Markowice;

- Tama na Jeziorze Nyskim – zakończenie rajdu;

 

Majowa pogoda lubi płatać figle. Nas – uczestników „IV. Rowerowego

Rajdu Koła SEP nr 28 Ziemi Nyskiej wystawiła na próbę elastycznego

reagowania. Termin ustalony. Prognozy meteorologów tym razem korzystne.

Ruszamy od „GPZ Hajduki Nyskie” (punkt zbiórki) do Nowego Świętowa.

Tutaj kończy się 1.szy etap dzisiejszej wyprawy techniczno – rekreacyjnej.

Zwiedzamy elektrownie wodną, której obecnym właścicielem jest firma świadcząca również działalność prosumencką.

Historia elektrowni jest ciekawa i obrazująca jak na przestrzeni lat zmieniały się wytyczne i cele działania w polskiej energetyce. Po II wojnie światowej – jako elektrownia prywatna (własność pana Kołaciaka) wdrożona do systemu energetycznego zarządzanego przez OSSO (Opolskie Sieci Elektryczne Śląska Opolskiego), a organizacyjnie do Inspekcji Nysa - Wydział Elektrowni Wodnych (do których należały też elektrownie „Otmuchów” i „Nysa”). Nadchodzi czas przemian i nowe zasady gospodarki narodowej, które generują wiele zmian. Lata 50. –te to czas nacjonalizacji i pełnego przejęcia elektrowni „Nowy Świętów” na własność ZSE (Zakładu Sieci Elektrycznych). Zresztą OSSO (nazwa przedwojenna) zostaje zmieniona na ZSE w ramach restrukturyzacji. Z biegiem lat ważne są duże inwestycje. Małe są zaniedbywane i marginalizowane. Brak zainteresowania i konieczność inwestowania (remonty, bieżące konserwacje systemu wodnego) stają się powodem wycofania z elektrowni z eksploatacji w strukturach ZE (Zakładu Energetycznego). Elektrownia jest w stadium agonii i czeka ją totalna zagłada. W ostatniej chwili znajduje się chętny, którzy podejmuje „historyczne” wyzwanie. To pan Stanisław Serema z wykształcenia elektronik, który przywraca do życia nieczynną do lat 70. elektrownie. Odkopuje z błota dwie turbiny typu Francisa. Jedna z nich (stuletnia) pracuje do dzisiaj. Druga zamontowana współcześnie okazała się mnie sprawna. Stary generator, dający przed wojną moc 0,250 MW zostaje wsparty nowym, co obecnie daje sumaryczną moc 75kW. Zmieniono całkowicie układ sterowania – pełna automatykę turbozespołów wykonano na bazie komponentów OMRONA. Choć tak nowoczesna, to napęd generatorów odbywa się starym sposobem za pomocą pasów transmisyjnych. „Ręcznie” trzeba utrzymywać - pilnować kanału doprowadzającego wodę z rzeki Biała Głuchołaska oczyszczając go z płynących śmieci. Dbać trzeba też o należyty stan zastaw doprowadzających / odprowadzających wodę.

Pan S. Serema to nestor wśród „energowodniaków” – to ponad 20 lat istnienia. Elektrownie uruchomił w 1986roku. Przez pewnie czas był największym prywatnym producentem prądu w Polsce.

Każda z małych elektrowni wodnych to unikat, coś zupełnie jednorazowego. Kierowanie „tym” to hobby, ale też i biznes (trzeba mieć koncesje na produkcje energii). Żegnamy ciekawy obiekt energotechniczy i jego właściciela Przedsiębiorstwo „Serema S. Elektrownia wodna”.

 

 

 

 

Dalej w drogę na rowerze. Droga, polną drużką oraz duktami leśnymi w górę i w dół zmierzamy zawzięcie mimo przeciwności terenowych do leśniczówki Markowice, a raczej do położonej niedaleko leśnej polany a wyznaczonym miejscem na odpoczynek. Tu odbywa sie nasza majówka. Na miejscu wita nas już grupa logistyczna. To sympatycy Koła SEP nr28 Ziemi Nyskiej – przyjaciele kol. Wojtka Trzaskowskiego zaangażowanego organizatora, a równocześnie głównego logistyka i organizator naszego rajdu. Po krótkim oddechu można się posilać. Asortyment jadła jak na majówkę w terenie duży. Duszone, grillowane mięsko autorskiego pomysłu kol. Wojciecha. Oczywiście nie zabrakło tradycyjnej kiełbasy z rusztu czy kaszanki. Również były i napoje wszelakiego gatunku.

Z pełnymi brzuszkami mile się rozmawia w koleżeńskim gronie poznając również tak nieoficjalnie nowego członka koła kolegę Roberta Smakunia.

… a czas nieubłaganie płynie.

Z żalem, ale trzeba żegnać gościnne progi myśliwskiej wiaty. Śladem organizatora rajdu kol. Wojciecha Trzaskowskiego udajemy się do wyznaczonego miejsca zakończenia rajdu. Jeszcze trochę wysiłku i widok tamy na jeziorze Nyskim przed nami. Czas kończyć wspaniałą koleżeńską przygodę. Jakże trudno się rozstać… przedłużając wspólnie spędzony czas grupa uczestników wybiera się jeszcze na lody do pobliskiej kawiarni Lodgaru w Skorochowie.

Teraz to już naprawdę k o n i e c. Kolejny SEP – owski rajd rowerowy w którym uczestniczyli członkowie koła - cykliści oraz nasi wspaniali i niezastąpieni sympatycy, którzy tradycyjnie dokładają swoją „cegiełkę” do działalności koła. Wszyscy czynem popierają maksymę Koła SEP nr 28 Ziemi Nyskiej:

„coś z techniki, coś z krajoznawstwa i coś dla ciała”. 


22 maj 2019

SEP-owskie Pogaduchy

w fortecznej komnacie, przy piwie lub kawie/herbacie

W programie:

- Początki energetyki na Ziemi Nyskiej:

- „Leksykon Prezesów Nyskiego Koła SEP ” – Julian Semianów;

- Kropla historii o fortyfikacjach nyskich – „Arsenał”

 1. lecie powstania Stowarzyszenia Elektryków Polskich to wspaniała okazja do zapoznania – „spotkania” członków SEP z historią nie tylko tą „centralną”, ale tą lokalną najbliższą członkom danego Koła, a jakże często niedocenianą i w wielu wypadkach owianą tumanem zapomnienia.

W Kole SEP nr 28 Ziemi Nyskiej o historii się nie zapomina. To kolejne spotkanie członków nyskiego Koła SEP inspirowane i prowadzone przez kolegę Lecha Kotlińskiego na temat najstarszych „dziejów” Koła, jego założycieli, aktywnych kontynuatorów tradycji stowarzyszeniowej, oraz „starej energetyki” i jej historii na lokalnym gruncie.

Początki nyskiej energetyki chyba najprościej by było przedstawić w formie małego kalendarium z dziejów miasta pomijając przedstawiane na ”pogaduchach” uwarunkowania historyczne i komentarze prowadzącego.

 • 1903 – koniec istnienia Nysy jako Twierdzy (pozostaje za rzeką Nysą, a 100 lat później likwidacja garnizonu wojskowego w powojennej Nysie) - to „zielone światło ”dla rozwoju miasta.
 • 1860 powstaje gazownia (na miejscu byłej zajezdni MZK, obecnie budowanej Dekady) oraz rzeźnia. W śródmieściu oświetlenie gazowe;
 • 1888 funkcjonuje kanalizacja, działają wodociągi.
 • 1904 (1907) w Nysie uruchomiono elektrownie gazową.
 • 2 prądnice prądu stałego o mocy 160kW i 75 kW (jedna na potrzeby wodociągów, druga na potrzeby miasta). Razem 235 kW

Tak nawiasem 4 lata później powstaje podobna elektrownia miejska w Opolu.

Rok później już działa oświetlenie uliczne w Opolu – w Nysie brak danych.

 • Dla przypomnienia od roku 1878 rozpoczyna się masowa produkcja i sprzedaż żarówek Edisona ( Swana) na świecie.

Rosną potrzeby na energię elektryczną w mieście (i nie tylko, bo zapotrzebowanie na wodę też). Postęp w energetyce – powszechne wprowadzenie prądu przemiennego (zmiennego) wymusza budowę nowej elektrowni. Dogodne warunki do wykorzystania istniejącej infrastruktury po wodociągach (jaz na rzece Nysie, stare ujęcie wody dla wodociągów miejskich, dogodne miejsce na budynek po wyburzeniu starego - ceglanego). Jest decyzja o budowie nowej elektrowni.

 • 1915 – 16 Budowa miejskiej elektrowni wodnej na rzece Nysa.

Początkowo 275kW (gazowa miała 235 kW, ale prądu stałego).

 • 1925 – 27 Rozbudowa elektrowni (zainstalowano drugi niezależny hydrozespół ). Łączna moc elektrowni po rozbudowie wynosi 510 kW.

Wyposażona jest w dwie niezależne pary turbin Francisa i generatorów firmy Simens Schucker Werke

 • 1918 - elektrownia obsługuje 6 tys. odbiorców.
 • Do końca II wojny światowej miasto zarządzało elektrownią przez spółkę   „Thuringer Gesellschafl Leipzig ”; elektrownia należała do „Betriebewerke

Neisse GmbH”, której głównym udziałowcem było miasto Nysa.

 • 1945 mienie ÜWO przejmują Okręgowe Sieci Elektryczne Śląska Opolskiego – OSSO (choć nie do końca, bo protokół zdawczo – odbiorczy przekazania podpisano oficjalnie dopiero w 1954.01.20).
 • Dalsze i nowsze losy tej elektrowni przedstawione już były wcześniej podczas III SEP-owskiego Rajdu Rowerowego „Szlakiem elektrowni wodnych Tauron Ekoenergia” maj 2018. Uczestnicy rajdu mieli też okazję zwiedzenia wnętrza elektrowni i zapoznania się z najnowszym wyposażeniem. (Relacja na stronach zeszłorocznej kroniki). Przyznaję, że może warto by było poświęcić więcej uwagi i przedstawić bardziej obszerny, kompleksowy materiał o wszystkich elektrowniach miasta Nysy czy też Ziemi Nyskiej. To jednak wykracza poza konwencje „Kroniki”.

Teraz w miarę krótko o kolejnym Prezesie Koła SEP w Nysie (Koło SEP nr1).

Po stosunkowo krótkim kierowaniu kołem SEP jak i zakładem Prezes Koła i jednocześnie Dyrektor OSSO inż. T. Ejsmond zostaje odwołany (7.02.1949).

Następują zmiany organizacyjne w OSSO (podział na dwa okręgi – 3.07.1948) . W takich warunkach Zarząd Koła SEP przejmuje kol. Julian Semianów.

Julian Semianów urodził się 29.09.1907 roku.

Absolwent Politechniki Lwowskiej (mgr inż.). Tu ma styczność ze stowarzyszeniem technicznym (Sekcja Elektrotechniczna) przy Towarzystwie Politechnicznym Politechniki Lwowskiej. Pracuje w Lwowskich Okręgowych Sieciach Elektrycznych.

Po zakończeniu II wojny światowej chcąc pracować w Polsce przyjmuje propozycje wyjazdu na Ziemie Odzyskane. Jest członkiem jednej z Grup Operacyjnych która przyjeżdżają do Nysy. Zatrudniony w Za -rządzie OSSO jako Kierownik Działu Inwestycji.

Współtworzy grupę inicjatywną zakładającą pierwsze Koło SEP w Nysie.

Koło początkowo liczy 28członków (6 inżynierów i 22 techników). Organizacyjnie Koło podlega pod Oddział Zagłębia Węglowego SEP w Katowicach.

Działalność Koła w Nysie spotyka się z uznaniem kadry technicznej zakładu. Zwiększa się liczebność Koła i tak w 1947 roku przyjęto 5 członków, a w 1948 kolejnych 4. To razem 37 członków nyskiego Koła SEP.

Rosnące zainteresowanie Kołem SEP w Nysie, nie wydolne i mało efektywne kontakty, słaba łączność, duża odległość oraz zmiany organizacyjne w OSSO prowokują nyskich działaczy do przemianowania nyskiego koła w samodzielny Oddział SEP. Staje się to w 1948 roku.

Prezesem zostaje kol. Jan Galiński (Główny Inżynier Zakładu), a kol. Semianów jest zastępcą Prezesa (w domyśle - też przewodniczącym Koła). Funkcję Przewodniczącego Nyskiego Koła SEP {K-1} pełni aż do śmierci. Umiera w czerwcu 1956 roku przeżywszy 49 lat. Spoczywa na cmentarzu „Jerozolimskim” w Nysie.

Julian Semianów w środowisku nyskich energetyków dał się poznać jako prężny organizator i świetny fachowiec, zaangażowany działacz społeczny. Zapamiętany jako: Prezes/Przewodniczący pierwszego Koła SEP na Opolszczyźnie; wykładowca w Ośrodku Szkoleniowym Energetyki w Nysie; inicjator pierwszych kursów mistrzowskich organizowanych przez OSSO, a potem ZSE; jeden z inicjatorów powstania Technikum Elektrycznego w Nysie.

Po biografii też historia – sztafeta historycznych widoków Nysy podawana z rak do rąk. Komentarze zawsze były mile słyszane. To kropla historii o nyskiej twierdzy i jej fortyfikacjach.

Czas jest nieubłagany tak dla zabytków jak i dla nas… - kończyć się nie chce, a trzeba.

Miła atmosfera, pełnia nowych informacji, smaczna pizza, zimny napój w towarzystwie świeżych wiadomości potęgują uczucie zadowolenia.

Ta obfitość czekała na uczestników SEP-owskich pogaduch. Tu można było słuchać, zabrać głos, coś zjeść. To wszystko to zasługa Zarządu Koła SEP nr 28 Ziemi Nyskiej i jego aktywnych członków.

W takim ujęciu był to wieczór satysfakcjonujący. Ci co przybyli do fortecznych komnat mieli pełną satysfakcje. Czy kolejny raz się spotkają … zobaczymy.

 

 

 

18 czerwiec 2019

Konferencja techniczna

w siedzibie ”Tauron Dystrybucja” w Nysie (sala konferencyjna)

„ROZDZIELNICE WOLNE OD ZAKŁÓCEŃ”

rozwiązania systemowe gwarantujące poprawne działanie

(spełniające normy PN – EN)”

Omawiane zagadnienia:

- Podstawowe etapy w procesie projektowania i budowy rozdzielnic;

- Parametry zwarciowe rozdzielnic;

- Rozdzielnice w ofercie firmy Hager – nowości;

- Program komputerowy Hagera do projektowania.

Konferencję prowadził doradca projektanta firmy Hager Polo Sp. z o.o. – mgr inż. Eugeniusz Gerlich

Grupa Hager - to producent systemów rozdziału energii, prowadzenia przewodów oraz wyposażenia w nowoczesną automatykę dla biura i domu.

Pozycję lidera firma buduje w oparciu o przywiązanie do kreatywności i umiejętności zaskakiwania klientów unikalnymi i zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami. Hager umiejętnie łączy innowacyjne technologie z ciekawym desingiem.

„ Uczymy się od najlepszych.”

To hasło członków Koła SEP nr28 Ziemi Nyskiej.

W toku konferencji poruszono kwestie procesu projektowania rozdzielnic w firmie Hager. Wyjaśniono czym jest rozdzielnica wg. normy EN 60947 i projektu wg. EN61439 (zasadnicze różnice).

Zagadnieniem na które zwrócono szczególną uwagę były kwestie parametrów zwarciowych rozdzielnic. Przybliżono charakter rozdzielnic teletechnicznych (multimedialnych) na przykładzie rozdzielnicy Volta hybryd. To pierwsza na rynku 5-rzędowa rozdzielnica , która zapewnia 12 dodatkowych modułów.

Prezentacją nowości Hagera i demonstracją edytora projektu komputerowego hagercard.one podsumowano konferencję, a zainteresowani mogli poczęstować się najnowszymi katalogami firmy.

 

lipiec 2019

= Zawiadomienie =

Już tradycją - a nawet prawie zwyczajem, że Koło SEP nr 28 Ziemi Nyskiej

doroczne wyróżnienia dostaje -

o czym z nieukrywaną radością Wasz kronikarz zapodaje.